PC klub

Home

3D grafika 2D grafika Kontakt

Programy 3D Studio Max, Bryce

3D Studio Max je profesionální program pro tvorbu 3D grafiky. Tento software zahrnuje snad všechny nástroje pro modelování, práci s materiály, světly a animacemi. Modelování - kroužení tvaru kolem osy (sklenička), táhnutí tvaru po dráze (ucho hrnečku), kroucení, ohýbání a deformování, zaoblení objektu, vyřezávání jednoho útvaru do druhého, jejich průnik, sjednocení, velmi důležité je také modelování pomocí meshe (síť vrcholů) - práce s vrcholy, stěnami a hranami objektu (můžete tak z jednoho kvádru vytvořit celé letadlo). Materiály - kromě barev se můžou přiřazovat i textury - ať již předinstalované nebo vlastní, v materiálovém editoru si můžete vytvořit prakticky jakýkoliv povrch. S tímto programem byly vytvořeny nejrůznější filmy a hry. Např. Městečko South Park, Město andělů, Godzilla, The Craft, Simpsnovi, Tomb Rider, Need for Speed, Ray Man atd.

Bryce je poloprofesionální program pro tvorbu 3D grafiky. Jeho hlavní uplatnění je v krajinářství, velmi dobře se zde dělají například ostrovy. K jeho účelu jsou zde různé specifické funkce: editor terénu, různé typy obloh i s osvětlením (jasno, zataženo, svítání, jasná noc,...), materiály, které imitují sníh, skály, traviny, a v neposlední řadě prvky pro oživení scény (stromy, kameny). V základní nabídce objektů jsou také jednolité plochy, které se vykreslí od obzoru k obzoru - vhodné pro hladinu moří,...
Pracovat se zde dá ve všech základních pohledech (levý, pravý, horní,...) a z pohledu režiséra a kamery.Samozřejmostí je scénu zanimovat.

Podrobný popis programu MetaCreations Bryce 4.0 naleznete na adrese http://www.gymnasium.tabor.cz/simandl/bryce_help.html.

© 2003 Václav Šimandl