První a třetí místo v soutěži Hala roku 2010 | SPŠ Tábor

První a třetí místo v soutěži Hala roku 2010

hala roku
pondělí, 1.2.2010

V pátek 22.1.2010 se tři zástupci naší školy zúčastnili soutěže HALA ROKU JUNIOR 2010 na fakultě stavební ČVUT v Praze. Byli to Karel Zadražil (3La), Matouš Čmelík (3La) a Filip Kotouček (2Lb). Svůj tým nazvali HaluzBambuz.

Informace o soutěži:
Úkolem soutěže bylo postavit model halové konstrukce, která musela splňovat dané geometrické parametry a musela překlenout rozpětí 1200mm. Tento model byl následně zatěžován spojitým zatížením po celé svojí délce a poté osamělým břemenem uprostřed rozpětí, dokud se nezhroutil.

Soutěžilo se ve dvou kategoriích.
Kategorie A: Úkolem bylo doma postavit model halové konstrukce z papírové lepenky, lepidla a provázků o hmotnosti max. 200g.
Kategorie B: Úkolem bylo postavit konstrukci haly daných geometrických parametrů v budově ČVUT v den soutěže v čase od 8:30 do 10:30. Materiál pro tuto konstrukci byl připraven od pořadatelů na pracovním stole soutěžících. Byl to třívrstvý karton a tavné lepidlo. Soutěžící měli k dispozici elektrickou lepicí pistoli. Hmotnost konstrukce byla omezena pouze množstvím materiálu, který byl k dispozici.
Podmínkou vítězství v obou kategoriích bylo postavit nejefektivnější model (tj. model vykazující nejlepší poměr mezi celkovou únosností a vlastní tíhou.)

Průběh soutěže:
Průběh soutěže byl velmi napínavý, neboť zatímco v kategorii A šli naši na řadu mezi prvními a v průběžném pořadí byli dlouho na prvním místě dokud je někteří z posledních o 2 příčky neodsunuli, v kategorii B, kde se naši dostali na řadu mezi posledními, pořádně zamíchali pořadím, když všechny dosavadní týmy posunuli o stupeň dolů. Po celou soutěž tedy panovalo napětí, zda nás někdo netrumfne v kategorii A, a očekávání jak se asi můžeme umístit v kategorii B. Výsledky nás všechny překvapily, nikdo takový úspěch nečekal.

Dlužno však říci, že naši borci přijeli připraveni. Měli s sebou vlastní pomůcky, které jim urychlily práci na místě a měli vše výborně zorganizované, takže každý z nich přesně věděl, jak má postupovat a co má kdy dělat. Vytvořili funkční tým a ač pro nás bylo na první pohled vítězství překvapivé, pouze potvrdilo známé přísloví, které praví: „Štěstí přeje připraveným!“

Výsledky:
V kategorii A se naši konstruktéři umístili na 3. místě, kdy je zradila pevnost provázku, a dosáhli efektivity 60 (model 60 krát unesl svoji tíhu).

V kategorii B zazářili na místě prvním, kde postavili vůbec nejefektivnější model, který svoji tíhu unesl 72x.
Ceny také nebyly špatné: za 1. místo se dostávalo 10 000 Kč a za 3. místo 3000 Kč na tým. Dohromady si tedy náš tým odvezl 13 000 Kč.

Všem našim reprezentantům gratulujeme a přejeme hodně štěstí i v dalších aktivitách. Tento úspěch je zároveň i vzkazem pro ostatní: „Nebojte se přihlásit do soutěží, každý má šanci uspět.

© SPŠ Tábor, 2004 - 2010 (ver. 1.3)

Krátké zprávy

úterý, 21.12.2010

Všem zaměstnancům, žákům a příznivcům SPŠ Tábor přejeme krásné Vánoce a šťastný nový rok 2011!

pondělí, 20.12.2010

Kvůli nutné rekonstrukci v budově D mají žáci denního studia ředitelské volno, konzultace dálkařů probíhají beze změny

pátek, 17.12.2010

Vánoční koncert s nevánočními decibely dnes PROPALuje BUTAN pro mladší spolužáky v kinosále školy

čtvrtek, 16.12.2010

Seminář firmy Velux pro žáky 3. ročníku pozemního stavitelství probíhá v přednáškovém sále školy

Na divadelní představení v anglickém jazyce se vydávají do Prahy lyceisté ze 3La a 3Lb

pondělí, 13.12.2010

Ústní zkouškou vyvrcholí opravné závěrečné zkoušky učebních oborů. Hodně štěstí!

pátek, 10.12.2010

Školní sportovní klub zve do Alp! Zítra začíná lyžařská sezona!

Kdo nelyžuje, může plesat! Nebo se přijít v sobotu 11. 12. podívat do Palcátu na odjezd maturitního expresu 4Lb

Studium statistiky a informatiky na pražské VŠE přiblíží lyceistům zástupci fakulty dnes od 8,00 v kinosále školy

středa, 08.12.2010

Regionální soutěž tesařů pod cechovní patronací probíhá 8.-9. 12. v areálu školních dílen. Držíme palce domácím!